Oddělení a pracoviště

Útvar knihovnických a informačních služeb

Útvar zabezpečuje na profesionální úrovni všechny běžné knihovnické a informační služby. Organizuje kulturně výchovné a vzdělávací akce, pořádá kurzy a školení pro veřejnost, zajišťuje služby pro slabozraké a nevidomé, meziknihovní výpůjční službu republikového rozsahu a řadu dalších služeb.

Útvar disponuje rozsáhlým fondem knih, periodik, hudebnin a zvukových nosičů. Mimoto poskytuje širokou nabídku tematických kufříků, deskových her a čteček elektronickcýh knih. Od roku 2014 nabízí prostřednictvím společnosti eReading přístup k elektronickým knihám z portálu eReading.

Útvar zabezpečuje distribuce knih a časopisů na pobočky města a v domech s pečovatelskou službou.

Útvar zabezpečuje činnost těchto pracovišť a poboček

Útvar doplňování a zpracování knihovních fondů

Útvar provádí tyto činnosti:
  • akvizice dokumentů - výběr a nákup dokumentů z různých informačních zdrojů a od různých dodavatelů
  • evidence, revize a vyřazování dokumentů
  • katalogizace dokumentů - zpracování dokumentů v automatizovaném knihovnickém systému Clavius podle světových standardů
  • metodická činnost v rozsahu činnosti útvaru pro knihovny v rámci regionálních funkcí a pro školní knihovny
Městská knihovna v Přerově mé ve svém fondu tyto typy dokumentů - knihy, časopisy, hudebniny, normy, mapy, zvukové knihy, CD audio, videokazety (region), multimediální CD ROMy, tematické kufřky, deskové hry a čtečky elektronických knih. K 31. 12. 2013 vlastnila knihovna 185 799 svazků knih včetně knih ve výměnném fondu regionálních funkcí, 6 042 CD audio, 982 zvukových knih a 893 elektronických zdrojů na CD a ostatních elektronických médiích.

Útvar střediskových služeb

Útvar střediskových služeb zabezpečuje výkon regionálních funkcí, kterými je Městská knihovna v Přerově pověřena Vědeckou knihovnou v Olomouci a jejich financování zajišťuje Olomoucký kraj. V rámci těchto činností útvar zabezpečuje odborné knihovnické a informační služby pro 46 neprofesionálních knihoven střediska Přerov, z toho 10 knihoven v místních částech Přerova a 36 knihoven v samostatných obcích okresu Přerov.

Útvar zajišťuje nákup a odborné zpracování knihovního fondu pro střediska Přerov a Všechovice. Z příspěvku obcí jsou nakupovány knihy do stálých fondů knihoven, výměnné soubory knih pro obě střediska jsou hrazeny z finančního příspěvku Olomouckého kraje. Útvar poskytuje odborné konzultace a školení pro neprofesionální knihovny, provádí kontrolní a metodické návštěvy a školení pro nové knihovníky.

Útvar provozně ekonomický

Zabezpečuje chod organizace po finanční stránce v souladu s platnými právními předpisy a stanoveným rozpočtem. Provádí správu svěřeného majetku, dbá na jeho údržbu a obnovu. Provádí personální a mzdovou agendu. Zabezpečuje chod sítě výpočetní techniky.

Organizační schéma

Naposledy změněno pátek, 10 únor 2017 12:24