Internetová audiosoutěž - Králové českých detektivek
Dnes je: 23. 6. 2018. Soutěž byla ukončena!

Detektivka je žánr, který mají čeští čtenáři ve velké oblibě. Do paměti různých generací se zapsali nejen samotní tvůrci tohoto žánru, ale také postavy jejich slavných detektivů. Emil Vachek například uvedl na scénu vzdělaného detektiva jménem Klubíčko, netuctovou dvojici vyšetřovatelů Kalaš a Karlíček zase stvořil Eduard Fiker. Neodolatelným detektivem je rovněž kapitán Exner ze série kriminálních příběhů Václava Erbena a nezapomenutelný je i rada Vacátko Jiřího Marka. Ženy kriminalistky pak zdárně zastupuje komisařka Výrová spisovatele Michala Sýkory.

Řadu český detektivek, ať už těch klasických nebo moderních, si dnes již máte možnost poslechnout také na CD coby audioknihu v podání našich oblíbených herců a dabérů - a nejinak je tomu se všemi tituly, které se objeví v jednotlivých otázkách naší březnové soutěže. Tak neváhejte a začtěte se nebo zaposlouchejte do napínavých příběhů a soutěžte s námi o jednu z nejnovějších audioknih!

Každý březnový týden, a to pravidelně vždy v úterý a ve čtvrtek, se na internetových stránkách Městské knihovny v Přerově (www.knihovnaprerov.cz/soutez/) budou objevovat nové soutěžní otázky. První z celkového počtu devíti otázek bude zveřejněna již ve čtvrtek 1. března 2018.

Všechny soutěžní otázky budou vystaveny na webu celý měsíc až do neděle 1. 4. 2018, kdy bude celá soutěž ukončena. Do této doby budete moci na otázky odpovídat, a to buď každý týden jednotlivě, nebo hromadně na konci soutěže. Je důležité, aby všechny odpovědi byly odeslány v řádném termínu a v případě zasílání přes internet ze stejné e-mailové adresy, a to na knihovní e-mail aktivity@knihovnaprerov.cz.

Po ukončení soutěže budou vylosováni tři nejúspěšnější soutěžící, kteří správně odpoví na co největší počet otázek. Výherci budou odměněni jednou z nejnovějších audioknih s detektivním příběhem a ti z nich, kteří nebudou uživateli naší knihovny, získají navíc bezplatnou registraci do 30. září 2018.

Soutěže se mohou zúčastnit jak uživatelé Městské knihovny v Přerově, tak ti, kteří nejsou registrovanými uživateli našich knihovních služeb. Registrovaní účastníci soutěže musí s každou odpovědí uvést své jméno a číslo čtenářského průkazu. Soutěžící, kteří nejsou registrovanými uživateli knihovny, musí s každou odpovědí uvést své kontaktní údaje (jméno, příjmení, rok narození, adresu a e-mailovou adresu, popř. telefonní číslo), abychom je mohli v průběhu soutěže správně identifikovat.

Ze soutěže jsou vyloučeni zaměstnanci organizátora a jejich rodinní příslušníci. Za rodinné příslušníky se pro účely této soutěže považují osoby tvořící domácnost a/nebo osoby blízké.

Úplné podmínky a pravidla soutěže jsou uveřejněny na www stránkách knihovny.
Otázka č. 1:

Role jednoho z otců české detektivky náleží Karlu Čapkovi. Čapek dal detektivním románům vlastnost, která u zahraničních autorů není běžná, a to humorný a ironický odstup od reality. V jeho detektivním příběhu Čintamani a ptáci objeví vášnivý sběratel MUDr. Vitásek ve vetešnictví unikátní předmět svého sběratelského zájmu. Jako znalec ví, že existují pouze tři tyto předměty a všechny jsou ve vlastnictví různých monarchů. Majitelka vetešnictví Severýnová však vůbec netuší, o jakou vzácnost jde – věc si u ní pouze uložila bohatá vdova Zanelliová, která jezdí po celém světě a Prahu navštěvuje jen zřídka. Vitásek se marně snaží vzácný kousek získat, vdova jej ale odmítá prodat. Zoufalý Vitásek se tedy pokusí o loupež, jenže najatý lupič se opije a jeho hlučná akce skončí nezdarem. Předmět totiž navíc hlídá Amina, fenka paní majitelky, a nehodlá se ho vzdát.


VÍTE, CO BYLO ONÍM PŘEDMĚTEM SBĚRATELSKÉ VÁŠNĚ MUDR. VITÁSKA?
Otázka č. 2:

Prosinec 1936. Legendární detektiv Klubíčko rozplétá v detektivce Emila Vachka Zlá minuta případ vraždy mladé dívky – služebné Anežky Hodkové. Velké překvapení totiž čeká na šoféra autobusu pana Martince a průvodčího pana Popelku jedné mrazivé prosincové noci. Když na zledovatělé vozovce není možné pokračovat v jízdě a posypový vůz by k nim dojel až druhý den ráno, rozhodnou se řešit situaci vlastními silami. V tom jim ale zabrání nečekaný nález mrtvého těla mladé dívky...


TUŠÍTE, KDE BYLO NALEZENO TĚLO ZAVRAŽDĚNÉ MLADÉ ŽENY?
Otázka č. 3:

Jedna z prvních moderních českých detektivek, Série C-L Eduarda Fikera, začíná důmyslně připravenou loupeží velké zásilky bankovek a rozvíjí se do mnoha následných zločinů. Výbuch vagónu převážejícího bankovky série C-L na kilometru 297.3 rozmetá jejich ohořelé zbytky po okolí. Všechny bankovky jsou zničeny. Nedaleko výbuchu se najde tělo mladé zastřelené ženy. Souvisí její vražda s výbuchem? Opravdu byly všechny bankovky zničeny? Že vám to něco připomíná? Máte pravdu - film byl natočen podle první poloviny Fikerovy knihy a majora Kalaše, který případ vyšetřuje, si ve filmu zahrál skvělý Jiří Sovák.


ZNÁTE NÁZEV TOHOTO FILMU?
Otázka č. 4:

Skutečné soudní případy z 30. let 20. století inspirovaly spisovatele Jiřího Marka k napsání slavného povídkového souboru Panoptikum hříšných lidí města pražského. Tzv. pražská mordparta z Bartolomějské policejního rady Vacátka zde bojuje s podsvětím a ani ten nejrafinovanější zločinec nemá šanci uniknout dedukčním schopnostem těchto bystrých policejních inspektorů. Hned čtyři případy této mordparty - Děvče od vody, Náhoda, Otisk prstu a Muž v černém si můžete poslechnout na audionahrávce v podání našich předních herců.


DOKÁŽETE VYJMENOVAT INSPEKTORY Z TZV. MORDPARTY RADY VACÁTKA?
Otázka č. 5:

Kapitán pražské kriminálky Michal Exner, uhlazený bonviván a lamač dívčích srdcí se slabostí pro drahá auta, řeší zločiny vždy elegantně a s vtipným nadhledem. Jeho dva parťáci, Beránek a Vlček, mu pomáhají shromáždit nejrůznější fakta. Konečné řešení samozřejmě ale vždy zůstává na Exnerovi. Postava kapitána Exnera, přezdívaného český James Bond, se zrodila v 60. letech minulého století a poprvé ji představil spisovatel Václav Erben v r. 1964. Několik případů s kapitánem Exnerem bylo zfilmováno, přičemž v titulní roli se vystřídali naši čtyři známí herci.


VÍTE, KTEŘÍ HERCI DOPOSUD VE FILMU ZTVÁRNILI TOHOTO CHARISMATICKÉHO DETEKTIVA?
Otázka č. 6:

V detektivce Modré stíny autora Michala Sýkory můžete v akci sledovat detektivy od Nejsvětější Trojice v čele s komisařkou Marií Výrovou. Kriminalisté v ní budou muset vyřešit, kdo zastřelil svérázného docenta v jeho pracovně, co všechno měla zastřít jeho vražda a zda zločin souvisí s dlouhodobou snahou oběti o odvolání univerzitního kvestora kvůli podivným machinacím při rekonstrukci historické univerzitní budovy. A konečně také to, co dohnalo vraha k tak velkému riziku, aby svou oběť zavraždil přímo na půdě univerzity. Vyšetřování postupně odkrývá korupci, prospěchářství a nejrůznější zlodějny nejen na univerzitě, ale jeho nitky směřují až k nejvyšším představitelům státu.


ZNÁTE PŘEZDÍVKU KOMISAŘKY MARIE VÝROVÉ?
Otázka č. 7:

Vraždy v kruhu autorky Ivy Procházkové patří k detektivkám klasického společensko-psychologického charakteru. Důležitá je zde především silná osobnost hlavní postavy – majora Mariána Holiny. Holina není žádný drsňák, řídí se svou intuicí, časté úvahy o pohnutkách vraha ho v průběhu jeho profesní kariéry přivedly až k astrologii. Chápe ji jako psychologický rozbor osobnosti a to mu pomáhá úspěšně sledovat stopy zločinu. V příběhu Muž na dně je v zatopeném lomu nalezeno auto s mužem uvnitř a vše nejprve nasvědčuje tomu, že sjelo do vody náhodou. Po pitvě je však zřejmé, že se jedná o vraždu. Podezřelých je hned několik a Holinovi nezbývá, než vraha svým svérázným způsobem vyšetřování odhalit. Mezi podezřelými je renomovaný architekt, pěstitel konopí, násilnický policista nebo tajemná Kubánka Yadira.


KDO JE VRAHEM V PŘÍBĚHU MUŽ NA DNĚ?
Otázka č. 8:

Dvojnásobná držitelka ceny Nejlepší česká detektivka Michaela Klevisová vstoupila do knižního světa v roce 2007 a do dnešního dne má na svém kontě pět velmi úspěšných románů. V podobě audioknihy zatím vydalo nakladatelství Albatros Media dvě z nich. Ostrov šedých mnichů se odehrává na odlehlém holandském ostrově Schiermonnikoog s liduprázdnými písečnými plážemi bičovanými severním větrem. Právě zde zemřela v dunách za podivných okolností mladá žena a ani po jedenácti letech není její vrah odhalen. Dějištěm druhého detektivního příběhu nazvaného Kroky vraha je pražský lesopark, kde byla uškrcena mladá žena a novinářka Julie Kellerová je zřejmě poslední, kdo s ní před vraždou mluvil. Oběť se navíc nápadně podobala její dceři Kláře. Byla to náhoda nebo měl vrah spadeno na někoho jiného?


JAK ZNÍ JMÉNO SYMPATICKÉHO INSPEKTORA, KTERÝ VYSTUPUJE V OBOU PŘÍBĚZÍCH?
Otázka č. 9:

„Roman noir“ je termín převzatý z francouzštiny. V české literatuře se jím označuje takový typ detektivního románu, který má na rozdíl od dalších typů detektivek své charakteristické rysy. Jedním z nich je prostředí, kde se zápletky odehrávají, a to prostředí velkoměsta, které je podhoubím zločinu a korupce. Právě magická zákoutí potemnělé Prahy plná kriminálních živlů a obtížně vysvětlitelných záhad tvoří pojítka 14 povídek českých spisovatelů (Miloše Urbana, Štěpána Kopřivy, Kateřiny Tučkové, Petra Stančíka, Ondřeje Neffa, Petra Šabacha a dalších) v detektivním titulu Praha noir. Nejvýznamnějším tvůrcem tohoto žánru je americký spisovatel a novinář, často spojovaný s tzv. drsnou školou amerického detektivního románu. Některá z jeho děl jako např. Pošťák vždy zvoní dvakrát, Mildred Pierceová nebo Pojistka smrti se stala předlohou úspěšných hollywoodských filmů.


JAK ZNÍ JMÉNO TOHOTO AMERICKÉHO AUTORA?
Všechny odpovědi musí být zaslány nebo odevzdány do neděle 1. dubna 2018 do 24.00 hodin.


Městská knihovna v Přerově | tisk | nahoru