Městská knihovna v Přerově

Telefon: (+420) 581-334-068 Email: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

Logo knihovny

Díla nedostupná na trhu (DNNT)

Městská knihovna v Přerově, díky zapojení do projektu Centrálního portálu knihoven, umožňuje všem svým uživatelům přístup k databázi děl nedostupných na trhu (DNNT), kterou zpřístupňuje Národní knihovna ČR prostřednictvím Národní digitální knihovny (NDK) a Moravská zemská knihovna na adrese dnnt.mzk.cz.

Co jsou to díla nedostupná na trhu?

Jedná se o dokumenty, které jsou stále chráněny autorským zákonem (tj. neuplynulo 70 let od smrti všech autorů), ale nejsou již dostupné na knižním trhu nebo alespoň v elektronické verzi (e-kniha). Velká část z těchto dokumentů již byla českými knihovnami zdigitalizována a dosud byla přístupná jen v budově příslušné knihovny vlastnící daný dokument.

Díky databázi NDK-DNNT mají všichni registrovaní uživatelé přerovské knihovny unikátní možnost přístupu k těmto dílům a mohou je využívat prostřednictvím vzdáleného přístupu on-line přímo ze svého domácího počítače. K dispozici pro online čtení jsou:

  • plné texty digitalizovaných dokumentů (knihy, časopisy, noviny apod.) vydaných na území České republiky do roku 2000. S určitým časovým odstupem jsou do databáze NDK-DNNT zařazovány i vybrané dokumenty vydané po roce 2000 (u periodik do roku 2010)

  • plné texty digitalizovaných dokumentů, které jsou z hlediska autorského práva volné (autorskoprávně již nechráněné). V databízi NDK-DNNT jsou tato díla označena jako “veřejná”

  • databáze NDK-DNNT v současnosti (leden 2021) nabízí v režimu DNNT téměř 70 tisíc knih a periodik, ve veřejném režimu dalších více než 37 tisíc dokumentů.

Podmínky pro využívání on-line přístupu do databáze NDK-DNNT

K databázi NDK-DNNT má přístup každý uživatel veřejné knihovny, která uzavřela smlouvu s Národní knihovnou ČR o zpřístupnění služby. Městská knhovna v Přerově tuto smlouvu uzavřela na konci roku 2020 a všichni její uživatelé s platnou registrací mají k této databázi zabezpečen přístup z jejich osobních počítačů a dalších komunikačních zařízení umoňující přístup na internet.

Pro přístup ke službám databáze NDK-DNNT slouží stejné přístupové údaje, které registrovaní uživatelé používají k přístupu do svého uživatelského (čtenářského) konta na stránkách on-line katalogu Městské knihovny v Přerově. Podrobný postup přihlášení do NDK-DNNT je k dispozici ke stažení ve formátu PDF.

Podrobné podmínky využívání služeb databáze NDK-DNNT jsou uvedeny na stránkách Národní knihovny ČR.

Přehled dostupných typů dokumentů v databázi NDK-DNNT

Díla NDK-DNNT Díla NDK - veřejná Díla NDK - neveřejná
díla nedostupná na trhu volně dostupná díla nedostupná díla
oranžový zámek uprostřed obálky bez zámku šedý zámek uprostřed obálky
možné zobrazit odkudkoliv pouze registrovaným uživatelem Městské knihovny v Přerově bez omezení i pro neregistrované uživatele možné zobrazit pouze v prostorách Národní knihovny ČR a některých vybraných vědeckých knihoven
lze pouze číst bez možnosti tisku a stažení lze číst, tisknou a stahovat lze pouze číst bez možnosti tisku a stažení

Postup přihlášení k databázi NDT-DNNT

Vstup do Národní digitální knihovny (NDK) je možný prostřednictvím odkazu uvedeného níže. Po zobrazení www stránek katalogu NDK je pro využívání databáze NDK-DDNT je vyžadováno přihlášení pod vašim uživatelským účtem, kterým přistupujete k elektronickým službám Městské knihovny v Přerově prostřednictvín on-line katalogu. Podrobný postup přihlášení do NDK-DNNT je k dispozici ke stažení ve formátu PDF.

 Návod přístup do NDK.CZ

Videonávod, jak využít tuto digitální službu knihovny, můžete zhlédnout na YouTube.

Videonávod pro přístup do NDK.CZ

Naposledy změněno středa, 24 únor 2021 14:19

Ministerstvo kultury ČRSKIP ČR Bibliohelp  Čte sy rád   Rosteme s knihou   Portál české literatury  Celé Česko čte dětem Čtení pomáhá

  Československá bibliografická databáze          Nejlepší knihy dětemKnihovny.czSlužba Získej Bookstart 

 
Městská knihovna v Přerově,
příspěvková organizace
Žerotínovo nám. 211/36
750 02 PŘEROV
 
tel.: (+420) 581-334-060
e-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.
ID datové schránky: kefk5ik
Bankovní účet: 86-7119620217/0100

Zřizovatel

Zřizovatelem Městské knihovny v Přerově, příspěvkové organizace je Statutární město Přerov.

Další informace

Mapa webu

Prohlášení o přístupnosti

RSS

Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

Napište nám nebo zavolejte

Dotazy na služby a výpůjčky:
tel.: +420 581 334 068
sluzby@knihovnaprerov.cz

Dotazy na akce:
tel.: +420 581 334 072
aktivity@knihovnaprerov.cz

Další kontakty