Městská knihovna v Přerově

Telefon: (+420) 581-334-068 Email: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

Logo knihovny

Vláda a doba Karla VI. a Marie Terezie

Chceme-li pochopit vládu a dobu Marie Terezie, musíme se nutně vrátit do roku 1711, kdy nastoupil na scénu císař Karel VI. Svou pragmatickou sankcí připravil horkou půdu pro vládu své dcery Marie Terezie.

Historik Josef Špidla, autor knih Krvavý měsíc nad horou Liliavou nebo Hoř, ohýnku, o mou duši se už čerti perou představuje významné milníky české historie jinak, než jak je známe z tradičních hodin dějepisu - 18. století je z nich totiž doslova vygumováno. Klíčovému roku 1741 se vyhnul ve svých dílech věnovaných 18. století i Alois Jirásek, aby v době národního obrození nemusel přiznat hořký fakt, že české elity opět zklamaly a zradily, když přísahaly věrnost bavorskému kurfiřtu Karlu Albrechtovi a Marii Terezii hodily zcela přes palubu. Ve své říjnové přednášce pro přerovské publikum obrátí Josef Špidla pozornost na dvě významná letošní výročí, a to 300 let od zvolení Karla VI. českým králem a 280 let od zvolení Marie Terezie českou královnou. 
 
Přednáška se uskuteční v úterý 3. října 2023 od 17.00 hodin v přednáškové místnosti Městské knihovny v Přerově na Žerotínově náměstí 36 (přízemí budovy, bývalá studovna - vstup hlavním vchodem).
 
Vstupné 50 Kč, uživatelé Městské knihovny v Přerově mají vstup zdarma.
 
Vzhledem k prostorovým možnostem přednáškové místnosti je kapacita akce omezena. Na přednášku se předem přihlaste prostřednictvím níže uvedeného formuláře, osobně v Městské knihovny v Přerově, na telefonním čísle 581 334 069 nebo na e-mailové adrese propagace@knihovnaprerov.cz
 

Těšíme se na vaši návštěvu. 

Vláda a doba Karla VI. a Marie Terezie


Přihláška na přednášku

Jméno:*
E-mail:*
Čten. číslo:
Předmět:
Poznámka:*

Osobní údaje jsou zpracovávány v rozsahu a účelu uvedeném v Knihovním řádu v samostatné příloze Rozsah a způsoby získávání, zpracování a nakládání s osobními údaji uživatelů Městské knihovny v Přerově a v souladu s nařízením Evropského parlamentu a Rady (EU) 2016/679 o ochraně fyzických osob v souvislosti se zpracováním osobních údajů a o volném pohybu těchto údajů a o zrušení směrnice 95/46/ES (obecné nařízení o ochraně osobních údajů) a pouze pro účely administrace pořádané akce. Veškeré osobní údaje budou po skončení akce smazány a skartovány.

Ministerstvo kultury ČRSKIP ČR Bibliohelp  Čte sy rád   Rosteme s knihou   Portál české literatury  Celé Česko čte dětem Čtení pomáhá

  Československá bibliografická databáze          Nejlepší knihy dětemKnihovny.czSlužba Získej Bookstart 

 
Městská knihovna v Přerově,
příspěvková organizace
Žerotínovo nám. 211/36
750 02 PŘEROV
 
tel.: (+420) 581-334-060
e-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.
ID datové schránky: kefk5ik
Bankovní účet: 86-7119620217/0100

Zřizovatel

Zřizovatelem Městské knihovny v Přerově, příspěvkové organizace je Statutární město Přerov.

Další informace

Mapa webu

Prohlášení o přístupnosti

RSS

Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

Napište nám nebo zavolejte

Dotazy na služby a výpůjčky:
tel.: +420 581 334 068
sluzby@knihovnaprerov.cz

Dotazy na akce:
tel.: +420 581 334 072
aktivity@knihovnaprerov.cz

Další kontakty