Změny v Knihovním řádu od 2.1.2017

Od 2. 1. 2017 vejde v platnost aktualizace Knihovního řádu Městské knihovny v Přerově. V následujícím krátkém přehledu si Vás dovolujeme informovat o jednotlivých změnách a doplněních, která zahrnují nové služby a úpravy pravidel některých stávajících služeb.

Hlavní a významnou změnou v novém Knihovním řádu od 2. 1. 2017 bude zavedení nové Rodinné registrace (Knihovní řád, bod. III. Uživatelé knihovnických a informačních služeb, odst. 5). V rámci této registrace může být vydáno až 5 dalších bezplatných návazných registračních/čtenářských průkazů pro každého člena rodiny mající shodné bydliště s hlavním členem Rodinné registrace. Výše Rodinné registrace je stanovena na 150 Kč s platností 365 dnů od data registrace/přeregistrace průkazu hlavního člena. Všichni členové Rodinné registrace poté přebírají stejnou dobu platnosti, jakou má hlavní člen. U následných ročních přeregistrací je zpoplatněna pouze přeregistrace hlavního člena Rodinné registrace. Ostatní členové mají registraci i nadále bezplatnou. Výhodou Rodinné registrace je kromě finanční úspory také skutečnost, že každý vlastník průkazu v rámci Rodinné registrace si může sledovat své výpůjčky na svém uživatelském kontě, může si realizovat vlastní objednávky, rezervace nebo prodlužovat vypůjčené dokumenty. Je však samozřejmé, že s touto skutečností si každý z členů musí také hlídat termíny svých výpůjček a musí řešit své případné upomínky za nevrácené výpůjčky nebo ztráty.

Dále dojde k úpravě přílohy Knihovního řádu - Objednávky knihovních dokumentů ze skladu, Odkládání knihovních dokumentů z volného výběrua to z důvodu zrušení všech poplatků za objednávky ze skladu nebo za odložení knih z volného výběru, realizované prostřednictvím on-line katalogu, a to na všech pracovištích poskytujících tyto služby. Tato úprava již byla avizována v rámci Týdne knihoven a po testovacím provozu byla provedena úprava i v jednotlivých ustanoveních uvedené přílohy Knihovního řádu.

Drobnou úpravou projde také příloha Knihovního řádu - Půjčování speciálních knihovních dokumentů v půjčovně pro děti (zvuková CD, deskové hry), kde byla upřesněna ustanovení řešící případné ztráty součástí deskových společenských her.

V Ceníku služeb nedojde od 2. 1. 2017 k žádným významným změnám, z čehož vyplývá, že i pro rok 2017 zůstanou všechny registrační i sankční poplatky ve stejné výši jako doposud. Doplněny budou pouze nově zavedené Rodinné registrace a upravena bude část Ceníku služeb řešící ztráty součástí deskových společenských her.

Mimoto byly provedeny drobné obsahové a jazykové úpravy formulací obsahu Knihovního řádu a všech návazných příloh. Jsme přesvědčeni, že všechna nová ustanovení Knihovního řadu přinesou našim uživatelům zlepšení nabídky služeb přerovské knihovny.

Knihovní řád a všechny návazné přílohy budou k dispozici v prostorách všech našich pracovišť (od 2.1.2017) nebo jsou již nyní ke stažení na našich www stránkách.

Těšíme se na Vaši návštěvu.